Jasná – Tri vody – Luková – Široká dolina – Lúčky
Oblasť: Nízke Tatry (sever) – západná časť
Náročnosť: stredne náročná túra Trvanie: 4 ¼ h
Východisko: Jasná, zastávka SAD, parkovisko
Cieľ: Lúčky, zastávka SAD, parkovisko
Prevýšenie: 750 m 

Časový rozvrh: Jasná – Vrbické pleso ¼ h – Tri vody ¾ h – Brhliská ¼ h – Pod Orlou skalou ¼ h –  Luková ¼ h – Pekná vyhliadka ¾ h – Široká dolina-rázcestie ½ h – Pod Krčahovom ¾ h – Lúčky ½ h Spolu: 4 ¼ h

Náročnosť: Stredne náročná poldenná túra s pomerne veľkým prevýšením, ktorá na krátkom úseku okolo Lukovej vystupuje nad hornú hranicu lesa. Za zhoršených poveternostných podmienok možno zísť po modrej značke do Jasnej.
Chodník je celoročne sprístupnený.
Základná trasa: Túra v celej dĺžke sleduje náučný chodník Demänovská dolina s 12 informačnými panelmi. Začneme na parkovisku pred hotelom Grand, ktorý stojí východne od Vrbického plesa v rekreačnej oblasti Jasná (1 102 m). Prírodné horské jazero obídeme po severozápadnej strane, až prídeme k Mikulášskej chate. Pod Otupným budeme okrem značiek náučného chodníka sledovať aj žlté turistické značky (8619). Popri potoku Zadná voda vystúpime hore dolinou Zadnej vody na rázcestie Tri vody (1 370 m), kde odbočíme doľava na červenú značku (0855). Vydáme sa po chodníku, ktorý traverzuje severným svahom hlavného hrebeňa Nízkych Tatier v závere Demänovskej doliny. Chodník mierne stúpa zalesneným severným svahom vrchu Dereše až po Brhliská (1 430 m) pri hornej stanici kabínkovej lanovky. Po prekrížení zjazdovej trate si chodník zachováva mierne stúpajúci charakter a od rázcestia Pod Orlou skalou (1 460 m) začína stúpať strmšie. Serpentínami vedie cez kosodrevinu do svahu Chopka. Za poslednou zákrutou sa začína šikmý traverz, ktorý sa končí pri medzistanici v súčasnosti nepremávajúcej sedačkovej lanovky z Otupného na Lukovú (1 675 m) a sedačkovej lanovky z Jasnej na Lukovú, ktorá je v prevádzke. Odtiaľto už trasa túry zväčša len klesá. Prvý úsek klesania vedie šikmo po svahu k medzistanici sedačkovej lanovky (1 500 m) zo Záhradiek na Konský grúň. Odtiaľ ďalej klesneme po okraji kosodreviny na Peknú vyhliadku (1 360 m). Ďalej sa profil túry mení. Chodník sa zatáča oblúkom doprava a traverzuje svah k rázcestiu v Širokej doline (1 390 m). Na tomto mieste sa napojíme na zeleno značkovaný chodník (5426), ktorým zostúpime popri potoku Demänovka dolu Širokou dolinou na rázcestie Pod Krčahovom (1 040 m). Poznávanie prírodných krás Demänovskej doliny ukončíme pri chate na poľane Lúčky (925 m).
Variant: Zostup do Jasnej môžeme skrátiť po modrej značke od rázcestia Pod Orlou skalou (spolu: 6 ½ h). Odísť z trasy možno aj pri medzistanici sedačkovej lanovky, ktorou sa môžeme zviezť na Záhradky. Základnú trasu možno absolvovať aj v opačnom smere (spolu: 4 ½ h).