Inšpiráciou pre vznik náučného chodníka aj jeho hlavným prvkom je tunajšia riečka Demänovka. Chodník s názvom Príbeh vody, v dĺžke zhruba 4 kilometre, začína na vstupe do Demänovskej doliny a prechádzka pozdĺž riečky Demänovka, jeho nosná časť prechádzka popri Demänovskej ľadovej a Demänovskej jaskyni slobody.

Názov ,,Dračí potok“ je inšpirovaný pôvodnou legendou o drakovi a vzniku doliny. Cieľom náučného chodníka je upútať pozornosť návštevníka na vodu, upozorniť na jej dôležitosť a silu, ktorá za dlhé veky vytvorila celú dolinu nad, aj pod zemou a utvára jej tvár dodnes. Chodník využíva trasu existujúceho turistického chodníka (zelená).

Prvá časť chodníka začína pri hoteli Bystrina a približne kilometer od Bystriny vás peší chodník dovedie ku Starej horárni. Od Starej horárne môžete pokračovať k Hotelu Chopok alebo až k parkovisku Ľadovej jaskyne.  Pri Hoteli Chopok je možné prejsť na druhú stranu dreveným mostíkom, kde je na zábradlí osadená tabuľa s úvodom do témy vody a vysvetlením hravých úloh/ príbehu. Na druhej strane potoka chodník pokračuje okolo ohybu potoka ďalej na juh, kde sa na druhom brehu nachádza niekoľko výrazných pňov s koreňmi vo vode. O kúsok ďalej pred stúpaním chodníka je umiestnená ďalšia zastávka s názvom ,,brod“, kde majú malí aj veľkí možnosť priameho kontaktu s vodou. V letných mesiacoch môžete vyskúšať studenú vodu a prebrodiť sa na druhú stranu. Tu sa nachádza lavička s nápisom na operadle vyzývajúcim k jej návšteve. Je tu tiež možnosť preskákať suchou nohou na druhú stranu po rozmiestnených kamenných šľapákoch, či brvnách.

Trasa pokračuje vyššie ponad tok cez niekoľko malých mostíkov až ku existujúcemu odpočívadlu pri Riverside, kde sa pred mostom nachádza malá úvodná informačná tabuľa so smerovníkom s úvodom do témy a príbehom. Na konci lúky s ihriskom sa trasa znova norí medzi stromy a postupne sa pri nej vynára na jednej strane vodný tok, na druhej skalné útvary rôznych tvarov a veľkostí. V ohybe potoka je už z diaľky vidieť podivný útvar, veľký vyvrátený strom na okraji potoka. Tu je umiestnená zastávka reprezentujúca obrovskú (až ničivú) silu vody.

V hustejšej časti lesa sa znovu vynárajú skalné útvary, ktorým výrazne dominuje obrovský previs na východnej strane chodníka. Trasa pokračuje popri množstve skalných útvarov ďalej popri potoku. V jednej zo skál hneď vedľa chodníka je výrazná priehlbina a o kúsok južnejšie prechádza chodník v zúženom mieste popri skale dreveným mostíkom ponad vodu. V tomto mieste je voda hlboká a priezračná. Most je naklonený smerom k potoku a opatrený je zábradlím. Malá štrková plocha na brehu je vhodná ako ,,pláž pre otužilcov“ a kto má odvahu môže sa aj trochu namočiť. Kúsok za nahnutým mostom pretína chodník doslova rozprávkový malý prítok nazývaný Prameň pod studenou dierou. Pri troche fantázie a správnych svetelných podmienkach sa tu dajú kľudne zbadať čarovné lesné bytosti. Na tomto mieste je umiestnená lavička s príbehom umiestneným priamo na operadle.

Kúsok ďalej sa nachádza vyvýšená plošinka s výhľadom na veľkolepý skalný útvar za cestou a hlbočinu pod ňou. Popri dvoch ostrovčekoch sa chodník dostane cez dva mosty až ku malej Lúčke osadenej lavičkami a informačnou tabuľou. Toto miesto je významné vďaka prírodnému ,,úkazu“ – vyvieraniu Demänovky. Tu sa potok znovu vynára na povrchu po dlhej ceste podzemím. Po niekoľko sto metroch sa chodník vynorí na veľkom oslnenom priestranstve pri Jaskyni mieru. Nachádza sa tu významný úkaz súvisiaci s vodou a tiež samotné jaskynné útvary. Ide o neďaleký ponor, ktorým boli prvý krát objavené podzemné priestory Demänovských jaskýň. Tu sa prechádza na druhú stranu dreveným mostom, nad ktorým je potok široko rozliaty a nachádza sa tu štrková náplava