Liečivá minerálna voda sa nachádza na konci obce Liptovský Ján v prírodnom kúpeľnom prameni, ktorý miestni obyvatelia nazývajú “kaďa”. Táto voda je mineralizovaná, hydrouhličitanovo-síranová, silne uhličitá, vápenato-horečnatá, hypotonická. Má dokázateľne liečivé účinky pri reumatických chorobách, ochoreniach ženských orgánov, kožných ochoreniach, chorobách pohybového ústrojenstva.

V jeho blízkosti sa nachádza Teplica – pitný minerálny prameň a letné termálne kúpalisko Termal Raj spolu s krytými bazénmi hotela Sorea Máj.

Teplota termálneho prameňa Teplica je 20°C a výdatnosť 10,6 litra/min. Voda obsahuje hlavne sírany, vápnik, horčík a železo. Prameň upravil MNV za spolupráce občanov v roku 1986. Drevenú plastiku, ktorá “vypúšťa” vodu vytvoril miestny rezbár Jožko Lukáč.

Liptovský Ján leží priamo v srdci stredného Slovenka a patrí medzi ozdoby Liptova. V jeho okolí sú sústredené všetky krásy – jaskyne, história, príroda, vleky a aj pramene – všetko, za čím ľudia prichádzajú. Je to turisticky vyhľadávaná obec, lebo tvorí vstupnú bránu do jednej z najkrajších dolín Národného parku Nízke Tatry – Jánskej doliny. Jánska dolina je bohatá svojou faunou a flórou.

Od roku 1998 je Jánska dolina vyhlásená za kúpeľné miesto. Ponúka výnimočné možnosti na celoročné vyžitie turistov. Okrem termálnych prameňov a lyžiarskych vlekov ponúka svojim návštevníkom bohatú históriu spojenú so zemianstvom na Liptove, vďaka ktorému bol v roku 1991 Liptovský Ján vyhlásený za pamiatkovú zónu s 20 objektmi.

V minulosti sa v obci Liptovský Ján využívali väčšinou teplé minerálne pramene. Bolo ich štrnásť. Ľudia z tejto časti Slovenska odpradávna delia pramene na teplé – teplica a studené – medokýš. Traduje sa, že liečivú moc svojich prameňov objavili ľudia náhodne. Domáce ženy močili konope s radosťou a čoraz častejšie. Pochvaľovali si blahodarné účinky prameňa, vďaka ktorému boli mladšie, vydržali dlhšie tancovať a reuma spolu s bolesťami kĺbov zmizla. V 16. storočí dokonca aj mineralóg Juraj Werner popísal ich blahodarné účinky vo svojom diele „O podivuhodných vodách Uhorských“. Tak začali prví turisti a šľachta okrem krás Tatier spoznávať aj Jánske pramene. Miesto konope v nich však máčali seba.