Липтов – это область на севере Словакии с населением примерно 140 000 человек. Эта часть Словакии известна под немецким названием Liptau, польским- Liptów и венгерским-Liptó.

Первые жители пришли на Липтов в неолите приблизительно 6000 лет назад.

Важная часть истории Липтова связана с периодом кельтов, которые жили здесь в железном веке. В археологическом ареале Хавранок на берегу Липровской Мары можно посетить деревенские поселения кельтов. Первое поселение словян на территории современной Словакии датируется приблизительно 6 столетием до нашей эры. В это время началась история региона Липтов.

Región Liptov je oblasť na severe Slovenska s približne 140 000 obyvateľmi. Oblasť je tiež známa pod nemeckým názvom Liptau, poľským Liptów a maďarským Liptó. Dôležitú kapitolu Liptova reprezentujú Kelti počas doby železnej. Keltské kmeňové dediny môžete vidieť v archeologickom nálezisku Havránok pri Liptovskej Mare. Prví Slovania začali prenikať do liptovskej kotliny v 7. – 8. storočí. V súčasnosti existujú tri ruiny hradov, ktoré boli postavené v Liptove. Jedná sa o Hrad Likava, Liptovský Hrad a hrad a kaštieľ v Liptovskom Hrádku. Liptov je aj miestom, kde žila a zomrela legendárna postava 17. až 18. storočia, zbojnícky kapitán Juraj Jánošík.

Historické a kultúrne centrá Liptova sú mestá Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Liptovský Hrádok.

Liptov je obklopený najvyššími horami na Slovensku: Vysokými Tatrami, Západnými Tatrami a Chočskými vrchmi od severu, Nízkymi Tatrami na juhu, Veľkou Fatrou od západu a Popradskou kotlinou z východu.

Na území regiónu sa nachádzajú tri slovenské národné parky s najvyšším stupňom ochrany: Tatranský národný park, Národný park Nízke Tatry a Národný park Veľká Fatra.

Liptovom preteká najdlhšia slovenská rieka Váh, ktorá plní významnú vodnú nádrž Liptovská Mara.

Medzi najnavštevovanejšie turistické lokality patria:

  • najväčšie horské a lyžiarske strediská na Slovensku: JASNÁ Nízke Tatry a Ružomberok – MALINÔ BRDO ski & bike
  • najväčšie termálne parky: Aquapark TATRALANDIA, GINO PARADISE Bešeňová a AQUA-VITAL PARK Kúpele Lúčky
  • štyri verejne prístupné JASKYNE: Demänovská jaskyňa Slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Važecká jaskyňa a Stanišovská jaskyňa
  • dedinka VLKOLÍNEC zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Do zoznamu múzeí a galérií patrí: Liptovské múzeum a Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku, Galéria P. M. Bohúňa a Centrum Kolomana Sokola v Liptovskom Mikuláši.

Liptov má bohatú tradíciu kultúry folklóru. Každoročne organizovaný folklórny festival v obci Východná je najväčšia folklórna udalosť na Slovensku priťahujúca tisíce návštevníkov z celej Európy.

V regióne Liptov sa nachádza aj niekoľko pekných kostolov. V obci Svätý Kríž, južne od priehrady Liptovská Mara, je situovaný drevený artikulárny kostol. Jedná sa o jednu z najväčších drevených sakrálnych stavieb v Európe, a tak ako Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline, bol zachránený pred zaplavením (pôvodne bol postavený v dnes už zaniknutej dedine Paludza).

Starobylý Kostol všetkých svätých v Ludrovej pri Ružomberku patrí medzi slovenské unikáty. Predpokladá sa, že táto ranogotická stavba bez základov bola postavená v druhej polovici trinásteho storočia.

V malej obci Nižné Matiašovce, na začiatku strmej cesty z Liptova do Zuberca (v údolí Oravy), je krásny drevený kostol s obrannými kamennými múrmi a baštami.