Loading Udalosti
  • Táto udalosť sa skončila.

BAŽANT KINEMATOGRAF 2017

Pozývame vás na XV. ročník kultového kina na kolesách pod holým nebom.

Program:
Streda 16.08.2017
Sedem zhavranelých bratov (ČR/SR, 2015, rodinná rozprávka, 97min., MP)
Rozprávka na motívy Pavla Dobšinského.
Všetko, čo sa  povie, či je pravda, ktovie?
Sedem nezbedných synov vyprovokuje svojim správaním matku k vyrieknutiu kliatby, ktorú vzápätí oľutuje. Bratom už môže pomôcť len ich najmladšia sestra. Obetavým činom, ktorý by havranom prinavrátil ľudskú podobu.
Bolo raz jedno kráľovstvo, o ktorom by sa dalo rozprávať. A tiež kráľovská rodina, o ktorej by sa dalo všeličo povedať. Samozrejme tu bola čarodejnica, ktorá bývala v lese a tá len bola zaujímavá. Tiež tu bola dedina a v nej veľa ďalších ľudí a osudov. Tých príbehov by mohlo byť tisíc, ale náš príbeh je o slovách, ktoré môžu byť silnejšie než meč, jedovatejšie než hadie pohryznutie, ale tiež cennejšie než zlato a drahokamy. Je o slovách, ktoré je potrebné vysloviť opatrne, ako pekár kladie nakysnuté bochníky do pece…
A práve sem, uprostred mnohých zamotaných príbehov a do vône čerstvo upečených buchiet sa jedného dňa narodila Bohdanka, ktorej vyrieknutá kliatba zakliala jej sedem urastených bratov na havranov. Odvážna dievčina sa rozhodne, že svojich bratov zachráni. Môže to však urobiť len ona sama, podľa rád starej bylinkárky. Natrhať žihľavu, urobiť z nej priadzu a ušiť sedem košieľ pre jej sedem zhavranelých bratov. Kým však kliatbu zlomí, postretne mnohých, ktorí jej budú stáť v ceste a mnohých, ktorí ju budú na ceste k vyslobodeniu bratov sprevádzať.
Réžia: Alice Nellis
Scenár: Alice Nellis
Hrajú: Kristína Svarinská, Erika Guntherová, Martha Issová, Zuzana Bydžovská, Lukáš Příkazký, Jana Oľhová, Csongor Kassai, Jakub Zindulka, Barbora Mudrová, Václav Neužil ml., Zuzana Čapková, Marián Geišberg, Sabina Remundová…

Štvrtok 17.08.2017
Obecná škola (Československo, 1991, komédia, dráma, 97min., MP)
Filmová klasika na veľkom plátne iba tento večer.
Obecná škola je česko-slovenský film režiséra Jana Svěráka, natočený v roku 1991 podľa scenára Zdeňka Svěráka.  Bol nominovaný na Oscara za najlepší zahraničný film.
Je krátko po 2. svetovej vojne. Edo Souček je žiakom chlapčenskej triedy na jednej z pražských predmestských škôl. Jedného dňa sa učiteľka Maxová, ktorá nemá v triede žiadny rešpekt, zblázni a odíde zo školy. Na jej miesto nastúpi nový učiteľ – Igor Hnízdo. Má veľmi zvláštne praktiky, o ktorých tvrdí, že sú povolené Ministerstvom školstva kvôli správaniu sa ich triedy. Chodí vo vojenskej uniforme a so zbraňou. Zavedie v triede prísny režim a v jeho dodržiavaní mu pomáha i trstenica. Napriek tomu ho chlapci, ktorým rozpráva pútavé vojnové historky, začnú takmer bezhranične obdivovať…
Réžia: Jan Svěrák
Scenár: Zdeněk Svěrák
Kamera: F. A. Brabec
Hudba: Jiří F. Svoboda
Hrajú: Jan Tříska, Zdeněk Svěrák, Libuše Šafránková, Václav Jakoubek, Radoslav Budáč, Marek Endal, Rudolf Hrušínský, Irena Pavlásková, Ondřej Vetchý, Daniela Kolářová, Eva Holubová, Rudolf Hrušínský ml., Petr Čepek, Bolek Polívka, Zdeněk Mucha, Oldřich Vlach, Petr Brukner, Karla Chadimová, Bořivoj Penc, Jiří Menzel, Karel Kachyňa…

Piatok 18.08.2017
Teória tigra (ČR, 2016, komédia, dráma, 101min., MP12+)
Aj skrotení muži môžu zdivočieť.
Teória tigra je road movie o mužovi, ktorý si v šesťdesiatke spomenie, že mával sny aj vlastnú vôľu a že chce naspäť vládu nad svojím životom.
Vydá sa na riskantnú cestu napriek tomu, že tým prichádza o všetko. Film je tiež o jeho žene, ktorá to jednoducho myslela dobre: za manželstvo aj svojho muža obetavo prevzala zodpovednosť, pretože muži toho nie sú schopní. Revolta starého pána rozkolíše zavedené poriadky aj v rodinách ich detí. Mladí by si to radi zariadili lepšie, ale zničujúca rodinná stratégia pomalej premeny z tigrov na králiky má hlboko zapustené korene.
Veterinár Jan (Jiří Bartoška) má toho akurát tak dosť. Poslednou kvapkou v mori je smrť svokra, ktorému tiež došli sily a trpezlivosť. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho živote, starobe, a nakoniec ešte aj o tom, ako a kde bude pochovaný. Nerešpektovala žiadne jeho priania a túžby, v dobrej viere, že ona sama vždy a lepšie ako on vie, čo je pre neho najlepšie. A tak sa, na jeho nešťastie, o neho starala podľa svojej predstavy o jeho šťastí.
A Janovi začína byť jasné, že je na tej istej ceste ako bol jeho svokor… Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) má totiž rovnakú stratégiu „výchovy” – je presvedčená, že za šťastie svojho muža je zodpovedná výlučne len ona. Jano už takto ďalej nevládze, nechce, ani nevie žiť. Keď nič neurobí, skončí ako svokor. Jedného dňa mu napadne spôsob, ako sa oslobodiť a získať späť vládu nad svojim životom. Ten spôsob je ale dosť netradičný. Už len tým, že prvou inšpiráciou mu je jeden z jeho pacientov, papagáj s podozrením na Alzheimera. Jan sa tak aj vďaka nemu vydáva na cestu za naplnením toho, čo považuje za svoje sny. Keďže táto cesta nemôže byť ľahká, stáva sa jej súčasťou tiež stádo kôz a neskôr i kráv, psychiatrický ústav, plavba na plti a život na lodi.
Janova cesta za slobodou ovplyvní aj životy jeho detí a ich partnerov. Dcéra Olga (Táňa Vilhelmová) totiž prevzala matkinu metódu, zatiaľ čo nevesta Alena (Pavla Beretová) zatiaľ dokázala tlaku rodovej tradície odolať a volí si vlastnú cestu, liberálnějšiu, modernejšiu, ľudskejšiu. Dôsledky ich činov sú badateľné na ich polovičkách (Jiří Havelka a Jakub Kohák).
Réžia: Radek Bajgar
Scenár: Radek Bajgar, Mirka Zlatníková
Kamera: Martin Šácha
Hudba: Jiří Hájek
Hrajú: Jiří Bartoška, Eliška Balzerová, Tatiana Vilhelmová, Jiří Havelka, Pavla Beretová, Jakub Kohák, Iva Janžurová, Arnošt Goldflam, Lucia Siposová, Milan Lasica, Klára Melíšková, Jaromír Dulava, Tereza Těžká…

Sobota 19.08.2017
Baba z ľadu (ČR, SR, 2016, dráma, 107min., MP12+)
Šesťdesiatnička Hana zisťuje, že nikdy nie je neskoro vziať život do vlastných rúk.
Po stretnutí s otužilcom Broňom začína ovdovelá Hana postupne meniť svoj stereotypný život, ktorý sa doteraz krútil výhradne okolo jej synov, neviest a vnúčat. Zatiaľčo šesťdesiatnička Hana prežíva love story, tradičné víkendové obedy v rodinnej vile strácajú na idylickosti a postupne vypláva na povrch, že každý z hrdinov má nejaké tajomstvo. Haniným nečakaným spojencom sa stáva vnuk Ivanko, ktorý si zamiloval nielen svojrázneho Broňa, ale aj jeho sliepku Adelu a komunitu otužilcov na brehu Vltavy. Príbeh rozkrývajúci neľahké vzťahy medzi tromi generáciami prináša nádej, že život môžete vziať do vlastných rúk v akomkoľvek veku.
Réžia: Bohdan Sláma
Scenár: Bohdan Sláma
Kamera: Diviš Marek
Hudba: Mardi, Petr Spálený
Hrajú: Zuzana Kronerová, Pavel Nový, Daniel Vízek, Václav Neužil, Marek Daniel, Tatiana Vilhelmová, Petra Špalková…

Nedeľa 20.08.2017
Učiteľka (SR, ČR, 2016, dráma, 102min., MP)
Z priebehu rodičovského združenia postupne vyplynie, ako si učiteľka podrobuje rodiny svojich žiakov a manipuluje celým okolím.
Príbeh Učiteľky sa odohráva v roku 1983. V jednej predmestskej základnej škole sa stretáva riaditeľka s rodičmi detí jednej z tried. Hľadá spolu s nimi spôsob, ako sa zbaviť učiteľky, bezdetnej vdovy po vysokom armádnom dôstojníkovi. Z priebehu rodičovskej schôdzky postupne vyplynie, akým spôsobom si učiteľka podrobuje rodiny svojich žiakov a manipuluje celým okolím.
Rodičovské združenie pripomína súdny proces….
Réžia: Jan Hřebejk
Scenár: Martin Žiaran
Kamera: Martin Žiaran
Hudba: Michal Novinski
Hrajú: Zuzana Mauréry, Peter Bebjak, Zuzana Konečná, Csongor Kassai, Attila Mokos, Éva Bandor, Martin Havelka, Richard Labuda, Lukáš Pelč…Zdieľať podujatie