Oblasť: Nízke Tatry
Cieľ trasy : Chopok (2 024 m n. m.)
Náročnosť: náročná vysokohorská túra
Trvanie: 8 ¼ h
Východisko: Jasná
Prevýšenie: 1 099 m

Túto a iné turistické a cyklistické trasy môžeš mať vo svojom mobile.

Stiahni si aplikáciu Liptov!

4fq627sv        82p0vgzb

Trasa: Jasná – Otupné – Tri vody – Sedlo Poľany – Dereše – Chopok – Demänovské sedlo – Krúpové sedlo – Široká dolina-rázcestie – Pod Krčahovom – Lúčky Sedlo Poľany

Trasa začína v lyžiarskom stredisku Jasná na parkovisku pred hotelom Grand a prvý výstup smeruje cez dolinu Zadná voda až do Sedla Poľany (1 837 m n.m.), ktoré leží na hlavnom nízkotatranskom hrebeni. V sedle zabočíme doľava /na východ/ a postupujeme po červenej značke (EB, 0801). Jemným stúpaním sa dostávame na Dereše (2 003 m n.m.) a neskôr sa dostávame cez plytkú priehybu až na Chopok (2 024 m n.m.). Chodník nezachádza až na Vrch Dereše, ale kvôli peknému výhľadu sa oplatí urobiť malú zachádzku.

Na Kamennej chate na Chopku sa môžete občerstviť a potom vystúpiť na východný vrchol Chopku, ktorý sa týči nad samotnou chatou. Trasa pokračuje po najfrekventovanejšom úseku hlavného hrebeňa Nízkych Tatier a potom začína klesanie do Demänovského sedla (1 756 m n. m.). Ak sa chceme dostať na križovatku turistických ciest Krúpovské sedlo (1 922 m n.m.) je potrebné absolvovať krátky výstup. Na križovatke sa môžeme vybrať smerom na vrchol Ďumbiera ( 2 043 m n.m.). My však zídeme severozápadnou cestou, značenou zelenou značkou (5426), smerujúcou k Širokej doline (1 390 m n.m.). Cesta je kľukatá a miestami strmá. V Širokej doline sa napojíme na trasu č. 37 a ňou zídeme až k chate na poľane Lúčky (925 m n.m.).