Na vyhliadkovej veži si môžete vychutnať nádherné výhľady na Chopok.

Tip na výlet

Symbolický cintorín obetiam Nízkych Tatier, Ostredok – príďte si oddýchnuť do ticha prírody.

Najkratšia cesta  k symbolickému cintorínu je  z Bielej Púte turistickým chodníkom cez Ostredok, je to nenáročná prechádzka vhodná pre všetkých. Spolu s niekoľkými zaujímavými zastávkami sa stáva zaujímavejšou pre malých aj veľkých.

Jasná – Symbolický cintorín 0.30 h

Východiskový bod: Jasná Biela púť – z hlavnej cesty odbočíme pri kríži a pokračujeme pomerne nenáročnou turisticky značenou žltou trasou.

Po asi 10 minútach sa dostaneme k Pamätníku Jána Švermu a po ďalších 20 – 25 minútach prideme k symbolickému cintorínu pre obete Nízkych Tatier, ktorý bol v roku 2008 zrekonštruovaný.Cestou si oddýchnite na vyhliadkovej veži, kde si môžete vychutnať nádherné výhľady na Chopok.

V kaplnke na symbolickom cintoríne na Stodôlkach v Demänovskej Doline  je 146 tabuliek s menami ľudí, ktorí zahynuli v Nízkych Tatrách. Je tam aj súsošie “Horskej piety”, ktorá symbolizuje žiaľ matky nad stratou dieťaťa. Jej autorom je akademický sochár Alfonz Groma. Vo vnútri cintorína sa nachádza slovenský znak a zvon, ktorý uliali umelci z Liptovského Mikuláša. Tiež monumentálny šesťmetrový drevený kríž, ktorý vyrezal rezbár Emil Halaj z obce Kriváň.  Prepravovali  ho na streche záchranného vozidla Horskej služby, osadili do pripraveného betónového základu a vztýčili pomocou horolezeckých lán.

Zastavte sa na chvíľu na tomto mieste a a zapáľte sviečku tým, ktorí tak veľmi milovali hory, že v nich zanechali to najcennejšie.

GPS truhličky s pokladom: N48.975291°  E19.585251°
POZOR! GPS súradnice neurčujú presné miesta truhličiek.
Prístup k truhličke môže byť podmienený zaplatením vstupného. Chránime truhličky.