Celková dĺžka trasy: 14,35 km
Nadmorská výška: 176 / -176
Trvanie na bicykli: 02:00

Bešeňová – Bešeňovské travertíny – Potok – Bobrovník – Tvarožná – Havránok – priehradný múr – Vlachy – Vlašky – Bešeňová

Veľmi peknú stredne náročnú cyklotrasu popri Liptovskej Mare začnite v Bešeňovej. Bešeňová je neveľká, no za to známa obec hlavne vďaka termálnym prameňom a Vodnému parku Bešeňová. V chotári obce Bešeňová sa nachádza približne štrnásť jedinečných prameňov s bohatou mineralizáciou. V okolí obce sa nájdete Bešeňovské travertíny – vyzrážané sladkovodné vápence. Predstavujú opustený lom, ktorý sa nachádza niekoľko sto metrov severne od obce. Po kaskáde stekajú neustále prúdy minerálnej vody, dodávajúcej kamenným kaskádam, bochníkom a plošinkám nádherný živý lesk. Tieto pramene sú dodnes aktívne a silne mineralizovaná voda stále travertín modeluje. Táto voda neobsahuje len uhličitan vápenatý, ale aj horčík, síru a železo. Aj preto sú nádherne farebné. Travertíny nájdete hneď vedľa cesty a ani nemusíte študovať – ich pozorovaním ľahko pochopíte proces vzniku travertínov. Niektorých zaujme občasný plynný výron v travertínovom jazierku. Atrakcia rozhodne stojí za krátku zastávku a stojí za to vodu ochutnať.

Prejdite do obce Potok a do obce Bobrovník a zvoľte cestu cez obec Tvarožná, prípadne sa pokochajte pohľadom na Liptovskú Maru a choďte cestou popri hoteli Bobrovník. Cestou pôjdete okolo prístavu a nezabudnite sa zastaviť v archeoskanzene keltskej kultúry Havránok. Havránok je jednou z najstarších kultúrnych pamiatok na Liptove a za kultúrnu pamiatku bol vyhlásený v r. 1967. Je to archeologická lokalita, nálezisko sídliska z mladšej doby železnej z obdobia 300-100 r. pred n. l. Návštevníci sa môžu zoznámiť s obydliami, obetiskom, pecou a rôznymi predmetmi, ktoré používali jeho pôvodní obyvatelia – Kelti. Na Havránku Kelti obetovali zvieratá, no aj ľudí. Dôkazom toho sú ľudské kosti, ktoré na obetisku našli archeológovia. Prehliadka Havránku vám zaberie približne 30 minút.

Zastávku si môžete urobiť aj na priehradnom múre a vychutnať si tu úžasný pohľad na Liptovskú Maru a krásy liptovskej prírody – od Chopku až po Kriváň. Je označovaný za najdlhší priehradný múr na Slovensku. Odtiaľ bude vaša cesta smerovať do obce Vlachy. Tu nájdete veľmi impozantný renesančný kaštieľ zo 16. storočia a keď budete pokračovať do dedinky Vlašky, ktorej história siaha do roku 1391. Pri ceste nájdete pozostatky mlyna s náhonom. Na záver trasy odporúčame využiť služby Gino Paradise Bešeňová. Je ideálnym miestom na načerpanie stratenej energie a vitality, pričom ide o areál s termálnymi bazénmi, ktorý obsahuje množstvo víriviek, masážnych trisiek, toboganov, sáun, reštaurácií a mnoho iných atrakcií.