Náučný chodník ZNÁMA-NEZNÁMA Čutkovská dolina

/Náučný chodník ZNÁMA-NEZNÁMA Čutkovská dolina
­

Náučný chodník ZNÁMA-NEZNÁMA Čutkovská dolina

V Čutkovskej doline vytvorili nadšenci a turisti z Černovej náučný chodník pod názvom ZNÁMA – NEZNÁMA Čutkovská dolina. Chodník je dlhý 6,1 kilometra a má 10 tabúľ, 6 mostíkov a 3 lavičky na sedenie. Najväčšími lákadlami sú až 24 metrov vysoký vodopád a 64 metrov dlhá tiesňava.

Desať náučných tabúľ po celej dĺžke doliny odhaľuje tajomstvá tunajšej fauny a flóry. Tri tabule sa nachádzajú v ťažšie prístupnom lesnom teréne, takpovediac v divočine. Ukazujú turistom doslova klenoty, ktorými sú čarovné vodopády, tiesňavy, husté lesy pripomínajúce pralesy. Najvyšším bodom chodníka je tiesňava v nadmorskej výške 850 metrov. Práve tam prebiehali aj jedny z najnáročnejších prác. V tejto časti sa museli vŕtať a sekať schody do pevnej skaly a inštalovať bezpečnostné ochranné zábradlie. Samotný kaňon tiesňavy meria úctyhodných 64 metov a vytvoril ho Čutkovský potok.

Existencia náučného chodníka môže napomôcť aj v orientácii a eliminuje tak vybočovanie z trasy chodníka, aby následne turisti nerušili tunajšiu faunu a tiež nedochádzalo k zablúdeniu v doline.

Pri prácach na schodoch a mostoch sa použilo až 300 metrov železných tyčí na stabilizáciu a 7 metrov kubických drevenej guľatiny. Až na šiestich úsekoch museli realizátori vybudovať mosty ponad potoky. Na 130 metroch chodníka vybudovali priečnu stabilizáciu proti zosuvom svahu. Dokopy ručne vykopali až 1,5 km chodníkov v premenlivom suťovitom teréne s častými úsekmi zasekanými do skaly.

Horám zdar prajú autori Štefan Koreň a Milan Kmeť.Zdieľanie
Simple Follow Buttons
Simple Share Buttons