Najnavštevovanejšia dolina Nízkych Tatier ležiaca južne od mesta Liptovský Mikuláš je súčasťou Národného parku Nízke Tatry. Nachádza sa tu najdlhší jaskynný systém na Slovensku (21 km), z ktorého sú verejnosti sprístupnené dve jaskyne: Demänovská jaskyňa slobody, známa mohutnými sintrovými vodopádmi a stalagmitmi a Demänovská ľadová jaskyňa.

Lyžiarom je známa časť Jasná, ležiaca pri dolnej stanici lanovky na Chopok, najväčšie a najobľúbenejšie lyžiarske stredisko na Slovensku. Množstvo lanoviek, lyžiarskych vlekov a terénov v lokalitách Záhradky, Otupné a Chopok – sever poskytuje výborné podmienky na lyžovanie – pre začiatočníkov, skúsených jazdcov a vyznávačov freestyle, ako aj skialpinistov, free ride a bežeckých lyžiarov. V zime si možno zašportovať aj formou lezenia v ľade, korčuľovania, sánkovania a prechádzkami v zasneženej prírode.

Milovníci pešej turistiky ocenia rozsiahly komplex značkovaných turistických chodníkov. V dolnej časti doliny vedú chodníky lesným terénom cez hlboké kaňony a pomedzi strmé bralá, v hornej časti prevažuje kosodrevina a trávnaté hole. Fyzicky zdatnejší turisti vyhľadávajú výstupy na najvyššie nízkotatranské končiare Chopok (2024 m) a Ďumbier (2043 m), ktoré ponúkajú výhľady takmer na polovicu Slovenska či hrebeňové túry. Pohodlnejší návštevníci sa môžu vyviezť sedačkovou či kabínkovou lanovkou.

Vyhľadávači extrémneho bicyklovania si môžu svoje skúsenosti a odvahu vyskúšať v letných mesiacoch na označených tratiach. Medzi nadšencami horolezectva sú už dobre známe časti skalných stien Machnatô s rôznym stupňom náročnosti lezenia.