„Poľovnícka chata pod Kozím“ je pôvodný černovský názov poľovníckej útulne, ktorú postavili černovskí a ružomberskí poľovníci („ PZ Malinô “) v 60-tych rokoch.

Zaujímavá poloha objektu, ktorý je situovaný pod hlavným hrebeňom Veľkej Fatry, vzdialený len jednu hodinu turistickej chôdze od križovatky veľkofatranskej magistrály „Sedlo pod Vtáčnikom“, predurčuje využitie objektu aj ako turistickú nocľaháreň v celoročnom období.

Komplexná rekonštrukcia a následná prevádzka turistickej útulne Kozô, ponúkne občanom Ružomberka ďalší zaujímavý typ na nenáročný rodinný výlet do malebnej takmer nepoznanej časti Ružomberka. Keďže dolina je uzavretá pre vstup motorových vozidiel (ochranné pásmo Národného parku Veľká Fatra) v dĺžke cca 5 km, novo zrekonštruovaný objekt bude plniť úlohu zaujímavého cieľového bodu s možnosťou sezónneho občerstvenia.

V rámci turistických aktivít pribudne ďalší zaujímavý východiskový bod k prechodu hrebeňa veľkej Fatry, ktoré ocenia nielen turisti v letnom období, ale aj nadšenci zimných športov (bežecké lyžovanie, skialp,..).