Prelistuj si knihu pokladov 2017

Viac o ovečke valaške

Ahoj kamarát,

som ovečka Valaška, spolu so svojimi sestrami žijeme na krásnom Liptove už celé generácie. Chov oviec dokonca ovplyvnil vznik mnohých krásnych tradícií, folklóru, architektúry, tradičného ľudového odevu….

O nás valaškách sa hovorí, že sme veľmi temperamentné a ja musím dodať, že aj zvedavé. Asi táto zvedavosť mala na svedomí, že sa mi moje sestry stratili. V tomto regióne je veľa nádherných miest a stále sa tu niečo zaujímavé deje, asi to zlákalo moje zvedavé sestry. Pomôžeš mi ich pohľadať? Sľubujem, že so mnou sa nudiť nebudeš, zažijeme spolu kopec srandy aj zážitkov.

Mojich sestier ovečiek je sedem. Vyzeráme podobne, ale každá má rada iné veci a iné miesta.

Chcete vedieť ako na to?

Hory

Mojich sestier ovečiek je sedem. Vyzeráme  podobne, ale každá má rada iné veci a iné miesta.  Nájsť sestru Vrchárku, bude riadna fuška. Vedeli ste, že valašky sú húževnaté ovečky a bez problémov vyjdú do nadmorských výšok, kde už iné ovečky vôbec nevládzu? Ja však viem, kde hľadanie začať. Vyjdem na druhý najvyšší kopec v Nízkych Tatrách, je odtiaľ dobrý výhľad a býva tam aj Drak Demián, ktorého mám rada, ale čo je najdôležitejšie na Chopku je veľa super lanoviek, ktorými sa tam dá vyviesť. Nie som už najmladšia a som celkom rada, keď si tú cestu trošku spríjemním. Keď som bola ešte maličká všetky kopce Veľkej Fatry, Západných i Nízkych Tatier som hravo zvládla. Neboj, nestratíš sa, cesty sú dobre značené a výhľady úžasné.

Termálne pramene
a voda

Druhá sestra sa volá Pramienka, lebo sa narodila v blízkosti prameňa. To však tu na Liptove nie je žiadna vzácnosť, keďže ich tu máme takmer dvesto. Všetky termálne a minerálne pramene prejsť nestihneme, ale poznám miesta, ktoré toto naše „tekuté zlato“ preslávili Liptov aj v zahraničí. Som presvedčená, že Pramienka bude skrytá niekde tam. Povinná výbava sú plavky a plavecké okuliare.

Zvieratkovo

Určite si počul, že ovečky sa boja medveďov. Ja však poznám medveďa, ktorý sa volá Kubo, je veľmi milý, je to náš super kamarát a býva v ZOO Kontakt. Žije tam ešte veľa iných úžasných zvierat. Ale je dosť možné, že sestra Farmárka bude aj v rozprávkovej vtáčej farme, na Kozom vŕšku, Farme Východná či dokonca v Ovečkolande. Toto hľadanie sa ti bude páčiť. Pokiaľ ju nájdeme, môžeš sa pohrať, nakŕmiť či pohladiť si veľa zvieratiek a tiež sa dozvieš mnoho zaujímavostí z ich života. Sladkosti nechaj doma, aby ti ich nejaké všetečné zvieratko neuchmatlo – veľmi by mu to ublížilo.

Dobrodružstvo

Hurikán – to je nielen jedno z miest kde budeme hľadať, ale aj meno mojej ďalšej sestry. Ona má nekonečne veľa energie a stále je v pohybe. Asi preto má vždy dobrú náladu. Poznáš ju ľahko, jej nikdy nezmizne úsmev z tváre.  Dúfam, že nepatríš k deťom, ktoré celé dni presedia za počítačom a tabletom. Snáď si ešte nezabudol liezť, plaziť sa, skákať? A, že si ešte nelietal?  Tak aj to musíš absolvovať ak ti nechýba odvaha a pomôžeš mi hľadať stratenú sestru.

Salaše a tradičná kuchyňa

Sestra Žinčička ostala nášmu rodu najvernejšia. Čarovné horské lúky i vysoké hory boli od nepamäti vhodné pre rozvoj salašníctva na Liptove. Naša rodinka – teda črieda valašiek pasúcich sa na horských lúkach neodmysliteľne patrí ku koloritu Liptova aj dnes. Ovčiarstvo ovplyvnilo veľa zvykov, piesní, štýl obliekania. Poznám miesta, kde aj dnes môžeš vidieť, ako to vyzeralo kedysi. Som presvedčená, že niekde tam nájdeme aj stratenú sestru Žinčičku. A ešte dobrá rada kamarát, na toto pátranie sa rozhodne vyber s prázdnym žalúdkom.

História

Našu ďalšiu sestru prezývame Sprievodca, odmala sa rada hrávala na turistického sprievodcu, veľa čítala a výlety s ňou boli krásny zážitok. Liptov má rozlohu vyše 2000 km2, všetky čarovné miesta by sme nestihli prejsť ani za celé prázdniny, ale neuveríš aké poklady a zaujímavé miesta sa tu skrývajú. Našťastie si pamätám, kam sestra ako malá rada chodievala a tak trošku tuším, že niekde tam by mohla byť. Prehľadať toho musíme veľa – územie Keltov, tajomné Podzemie pod vežami, mlyn v Kvačianskej doline a ešte veľa iných miest.

Poklady miest

Teraz sa kamaráti pokojne môžete obliecť do niečoho pekného – podobne ako naša siedma sestra Anička, ktorú sa vydáme hľadať. Z prírody zídeme do miest –  aj oni ukrývajú svoje poklady. Nesmieme obísť kostol sv. Mikuláša, práve ten bol základom vzniku mesta. No prejsť musíme spolu múzeá a pamiatky aj v ďalších mestách Liptova – Ružomberku či Liptovskom Hrádku. Aj vďaka nim sa môžeme stretnúť s históriou a tiež s našou stratenou ovečkou.