LIPTOV – je jedinečný región na severe Slovenska, pre ktorý je charakteristická malebná rozmanitosť prírody na malom území, kontrast vysokých štítov a zelených lúk a pasienkov, ktoré vytvorili predpoklad pre najväčšie prírodné ihrisko oddychu a zábavy na Slovensku.

LIPTOV je slovenskou turistickou destináciou číslo jeden v zime aj v lete a „zelená“ aréna plná prírodných krás, adrenalínu, akvaparkov a zábavy, živého folklóru a tradície, ako aj histórie, kultúry a jedinečnej gastronómie. Jedinečnosť Liptova je v tom, že počas jedného dňa objavíte podzemné krásy jaskýň cez horúce termálne pramene až po skvelé lyžiarske alebo turistické zážitky na horách.

Región Liptov je oblasť na severe Slovenska s približne 140 000 obyvateľmi. Oblasť je tiež známa pod nemeckým názvom Liptau, poľským Liptów a maďarským Liptó. Dôležitú kapitolu Liptova reprezentujú Kelti počas doby železnej. Keltské kmeňové dediny môžete vidieť v archeologickom nálezisku Havránok pri Liptovskej Mare. Prví Slovania začali prenikať do liptovskej kotliny v 7. – 8. storočí. V súčasnosti existujú tri ruiny hradov, ktoré boli postavené v Liptove. Jedná sa o Hrad Likava, Liptovský Hrad a hrad a kaštieľ v Liptovskom Hrádku. Liptov je aj miestom, kde žila a zomrela legendárna postava 17. až 18. storočia, zbojnícky kapitán Juraj Jánošík.

Viete aký je najvyšší vrch Nízkych Tatier?

Ďumbier (2 043 m)

Historické a kultúrne centrá Liptova sú mestá Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Liptovský Hrádok.

Liptov je obklopený najvyššími horami na Slovensku: Vysokými Tatrami, Západnými Tatrami a Chočskými vrchmi od severu, Nízkymi Tatrami na juhu,Veľkou Fatrou od západu a Popradskou kotlinou z východu.

Na území regiónu sa nachádzajú tri slovenské národné parky s najvyšším stupňom ochrany: Tatranský národný park, Národný park Nízke Tatry a Národný park Veľká Fatra.

Liptovom preteká najdlhšia slovenská rieka Váh, ktorá plní významnú vodnú nádrž Liptovská Mara.

Medzi najnavštevovanejšie turistické lokality patria:

Liptov má bohatú tradíciu kultúry folklóru. Každoročne organizovaný folklórny festival v obci Východná je najväčšia folklórna udalosť na Slovensku priťahujúca tisíce návštevníkov z celej Európy.

V regióne Liptov sa nachádza aj niekoľko pekných kostolov. V obci Svätý Kríž, južne od priehrady Liptovská Mara, je situovaný drevený artikulárny kostol. Jedná sa o jednu z najväčších drevených sakrálnych stavieb v Európe, a tak ako Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline, bol zachránený pred zaplavením (pôvodne bol postavený v dnes už zaniknutej dedine Paludza).

Starobylý Kostol všetkých svätých v Ludrovej pri Ružomberku patrí medzi slovenské unikáty. Predpokladá sa, že táto ranogotická stavba bez základov bola postavená v druhej polovici trinásteho storočia.

V malej obci Nižné Matiašovce, na začiatku strmej cesty z Liptova do Zuberca (v údolí Oravy), je krásny drevený kostol s obrannými kamennými múrmi a baštami.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky.